İzmir

İzmir Ekonomi Büyüme Oranları

Durmak Yok! Yola İzmir’den Devam... Hedef 2023

AK Parti iktidarına kadar hak ettiği ilgi ve desteği göremeyen İzmir ili, gerek tarihi zenginlikleri, gerekse muazzam turizm potansiyeli ile Anadolu’nun Batı’ya açılan bir penceresi olma özelliğine sahip. İzmir’i 2023’te dünyanın sayılı marka şehirlerinden biri yapma gayretinde olan AK Parti, önümüzdeki dönemde birçok önemli projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şehrin “liman kenti” kimliğini güçlendirecek liman çalışmalarının yanı sıra, otoyol ve demiryolları ile ilgili de halkın yaşam kalitesini yükseltecek çalışmalar parti gündeminde mevcut bulunuyor.

AK Parti’nin 2023 vizyonunda marka şehirler sıralamasında en üst sıralarda bulunan İzmir için sağlık, eğitim ve turizm alanında da şehri yalnızca bölgesel değil, küresel bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedefleyen çalışmalar beyannamede yer alıyor.

--

AK Parti Döneminde İzmir Daha da Güçlendi!

AK Parti Hükümeti döneminde İzmir ilinde ortaya koyulan icraatların yer aldığı bu sunumda, İzmir’e yapılan yatırımlar, destekler ve hibelerin yanı sıra, bakanlıklar tarafından ilde gerçekleştirilen hizmetler, yenilikler ve iyileştirmelerin genel bir özeti bulunuyor.

Sayın Binali Yıldırım’ın öncülüğünde Ulaştırma Bakanlığının karayolu, denizcilik, havacılık ve demiryolu sektörlerinde sunduğu hizmetleri detaylandıran sunum; haberleşme, bilgi ve iletişim sektöründe atılan adım ve yapılan atılımları da gözler önüne seriyor. Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü İzmir ili için planlanan gelecek dönem hedefleri de her sektör için ayrı ayrı olmak üzere sunumda görülebiliyor.

--

Türkiye’nin Gözbebeği İzmir’den Yola Devam!

Çok yönlü bir ekonomik panoramaya sahip olan İzmir’in hem ülke, hem de bölge ekonomisinde oynadığı rol büyük önem taşıyor. Ülke ekonomisine yön veren başlıca şehirler arasında yer alan İzmir’in ekonomik yapısı ağırlıklı olarak sanayi, ticaret, ulaştırma-haberleşme ve tarımsal faaliyetlerden meydana geliyor.

İzmir ilinin detaylı ekonomik verilerinin yer aldığı belgede, ekonomik faaliyetlere göre istihdam ve yıllara işgücü göstergeleri, kişi başına GSYH endeksi, iç ve dış ticaret yapısı, ulaşım, tarım, enerji ve turizm gibi alanlarda sahip olduğu değerler anlatılıyor.