Kemalpaşa Lojistik Merkezi

Toplamı 680 hektar arazi üzerinde kurulmuş ve şimdilik 315 adet fabrikanın faaliyet gösterdiği Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) dahilindeki fabrikalar genel olarak seramik, yapı malzemeleri, mermer, kağıt, tekstil, deri kimya, plastik ambalaj, içecek, gıda, otomotiv yan sanayi, elektrik ve elektronik iş kollarında faaliyet göstermektedir. Bu bölgedeki fabrikaların nakliye kapasitesi ise günümüzde 3 milyon ton/yıl mertebesindedir. Bölgedeki nakliyenin tamamı karayolu ile yapılmaktadır.

Kemalpaşa lojistik merkezi ileriye dönük olarak demiryolu ve otoyol bağlantısı bulunmaktadır. Ayrıca İzmir Kuzey Ege Limanına demiryolu bağlantısı da yapılacaktır. Hizmete giren Kemalpaşa-Turgutlu demiryolu hattına ilave olarak Torbalı-Kemalpaşa demiryolu bağlantısı da planlanmakta olup, bu sayede tüm Ege bölgesinin yüklerinin toplama merkezi Kemalpaşa lojistik köyü olacaktır. Bu bölgenin ürünleri Kemalpaşa Lojistik Merkezi üzerinden Çandarlı limanına ulaşacaktır.

Ekim 2012 tarihinde temelleri atılan projenin Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Demiryoluna bağlantı çalışmaları devam etmektedir. Bugüne kadar 29.5 Milyon TL harcanarak altyapı çalışmaları tamamlanmıştır.

Yorumlar