İZBAN Hayata Geçti

İzmir’in trafik sorununa kalıcı bir çözüm üretmek amacıyla TCDD, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile iş birliğine giderek EGERAY projesini 2011 yılında hayata geçirdi. Proje kapsamında, Aliağa- Cumaovası arasında 06 Mart 2011 tarihinde yolculu seferlere başladı. Günde 192 sefer ile yaklaşık 250 bin yolcu taşınıyor.

Sözü verilip hizmete giren projelerden bir diğeri İZBAN, ülkemizin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biridir.

5 Yılda 250 Milyon Yolcu Taşındı

İşletmeye 31 istasyonla başlayan İZBAN’ın istasyon sayısı, Hilal’in açılmasıyla birlikte 32’ye yükselmiştir. Hilal, İzmir Metrosu ile İZBAN’ın, Halkapınar’dan sonraki ikinci kesişme noktasıdır ve özellikle Güney yönünden gelen yolcuların, İzmir Metrosu’na aktarma yaparak Konak yönüne ulaşmalarında büyük kolaylık sağlamıştır.

İZBAN’ın, Cumaovası’ndan sonraki istasyonları olan Develi, Tekeli, Pancar, Torbalı, ve Tepeköy'ün açılmasıyla birlikte hat uzunluğu 110 kilometreye ulaşmıştır.Bergama ve Selçuk’a kadar uzanacak olan İZBAN hattı, proje tamamlandığında önce 145, ardından 185 kilometreye ulaşacaktır.

Yorumlar